Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Belediye Reis beyıydı. Annesi İsmet Kadın, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak görev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satış’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Fasıl Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kadar soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Ilgidat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak yetkili olmuşdolaşma.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nezdinde pediatri spesiyalistı oldu. Eksperlik sonrası çdüzenışmalarını Harvard Üniversitesi’ne destelı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle alay malay Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne destelı Çocuk Esenlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Midi Doğu Beceri Üniversitesi Mütevelli Kurul Kellekanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Esenlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları dâhilin Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yükseköğretim Yerleşmiş’nun ilk resi beyı olarak görev aldı. Bu görevini kestirmece 11 yıl sürdürdü. Kellekanlığı döneminde etkiliöğretimde okullaşma büyüklükında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık kafaladı. Ilmî yayınlarda da önemli artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün sayıları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşlarındayken Cihan Esenlik Örgütü’nün yapılışunda görev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Esenlik Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun kafakanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri resi beyı ve Asamblenin ikinci resi beyı olarak görev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç devir, Yönetim Kuruluna da dü devir başkanlık yapan Doğramacı 1968 senesinde kafakanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca resi bey ve umumi dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu kafakanlığını yürütürken, Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce kafakanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve dirimlik bilimleri sahaında çok sayıda bilimsel makalesi, eser sektörü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok yavuz derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da meydana getirilen bir törenle kendisine Amerikan barış, Adalet ve Lezizgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kadar biriyi devletin resi beyı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en etkili nişanlarını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve pek çok ulusal poz Doğramacı’ya en kıymettar ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Makro Millet Meclisi kendisine Talih Üstün Hizmet Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 almanak yaşantıı çocuklara, torlaklere ve bütün insanlığa görev aşkıyla geçkintir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın pek çok ülkesine verdiği görev ve sunduğu yardımlarla dirimlik, eğitim ve bilim dâhilin yarattığı kurumlarla sabah akşam sınırırlanacaktır.