Meteorolojinin Hava Durumu Tahmini Nasıl Yapılır?

Hava durumu ölçümleri, genellikle hava bilgisi istasyonları tarafından meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar çabuklukı ve semtü, rutubet büyüklükı, hava tabncı, evetğış rakamı ve türü kabil çeşitli hava koşullarını ölçmek derunin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri genellikle manuel yahut kendiliğinden yöntemlerle strüktürlır. Manuel ölçümler, hava bilgisi görevlileri tarafından meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, genellikle radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine bakarak sıcaklık, rutubet ve rüzgar çabuklukı ölçümlerini yaparlar.

Otomatik ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, hava bilgisi istasyonlarına yerleştirilir ve belli başlı aralıklarla hava koşullarını ölçefrat. Bu ölçümler daha az maliyetli ve daha aculdır.

Hava durumu ölçümleri, hava bilgisi verilerinin toplanmasını ve çözümleme edilmesini katkısızlayarak, hava tahminleri ve abuhava bileğanlayışikliği çalışmaları kabil birbunca alanda kullanılır. Bu ölçümler, jurnal hava tahminleri, saf facia ikazları ve öteki meteorolojik bilgilerin katkısızlanmasına yardımcı olur.

Hava bilgisi, hava ve abuhava vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kabil mevzularla ilgilenen bir ilim dalıdır. Bu alanda hareket gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Birbunca ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal savunu bakanlıkları yahut çbasamak bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, hava bilgisi istasyonlarına, peyk verilerine ve öteki kaynaklara muvasala katkısızlayarak, hava tahminleri, abuhava modelleri ve öteki meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Hava bilgisi Kurumları, Dünya Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler yapıu tarafından tanılamanmaktadır. WMO, dünya çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü eylemek, hava durumu ve abuhava verilerinin standartlaştırılmasını tedarik etmek ve abuhava bileğanlayışikliği ile ilişkin tetkikatı teşvik eylemek kabil görevleri yerine getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu